nagłówek

Aktualności

powrót do spisu aktualności

Otologia 2015

otologia

W dniach 16-18 kwietnia 2015r. odbyła się w Toruniu V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Otologia 2015 zorganizowana przez Sekcję Otologii i Neurootologii Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi oraz Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu. Wzięło w niej udział 400 lekarzy i ponad 70 przedstawicieli firm medycznych. Integralną częścią Zjazdu było spotkanie „BAHA FORUM”, trwające już od 15 kwietnia, w którym uczestniczyło 94 lekarzy. Zorganizowane ono zostało przez firmy Medicus i Cochlear.

Pierwszego dnia zjazdu w godzinach przedpołudniowych odbyły się 3 różne warsztaty szkoleniowe. W każdym z nich uczestniczyło 15-20 osób. W godzinach popołudniowych rozpoczęła się sesja naukowa z udziałem zaproszonych gości zagranicznych - najwybitniejszych otologów europejskich. Każdy z nich przedstawił 20-min wykład. Tematyka obejmowała najciekawsze i najnowocześniejsze zagadnienia z otologii i neurootologii. Po każdym z tych wykładów były bardzo ciekawe dyskusje po tych referatach. W godzinach wieczornych nastąpiło uroczyste oficjalne otwarcie Konferencji w Dworze Artusa na rynku Starego Miasta w Toruniu.

Następny dzień był swoistym „maratonem” naukowo-szkoleniowym. Równoległe na dwóch salach konferencyjnych odbywały się sesje i okrągłe stoły. Pierwszy okrągły stół dotyczył nowotworów kości skroniowej, prowadzony był przez Prof. dr hab. Małgorzatę Wierzbicką. Druga konferencja okrągłego stołu prowadzona była przez Prof. dr hab. Kazimierza Niemczyka i przedstawiała nowoczesne zagadnienia dotyczące operacji usznych z zastosowaniem otoendoskopii. W ostatni dzień Konferencji odbyły się kolejne sesje z doniesieniami wolnym oraz bardzo ciekawe spotkanie okrągłego stołu, które prowadził dr hab. J. Szydłowski na temat „Zapalenia ucha środkowego”.

Spotkanie odbył się w pięknym hotelu Copernicus, który zapewnił bardzo dobre warunki techniczne do organizacji konferencji.

Trzeba podkreślić, że po raz pierwszy w historii spotkań laryngologicznych całość programu naukowego konferencji była dostępna w aplikacji na smartfony. Ta innowacja informatyczna została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez uczestników spotkania. Wiele osób korzystało z tej nowej formy dotarcia do bieżących informacji on-line. Biuro Koordynatora Medycznego Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków przygotowało trzy wystąpienia obejmujące tematyką badania przesiewowe słuchu w odniesieniu do wczesnych diagnoz i interwencji dzieci niesłyszących i głuchych. Referentami byli mgr Katarzyna Mikołajczak, mgr Grażyna Greczka oraz dr n. med. Piotr Dąbrowski.


powrót do spisu aktualności
aktualizacja: 2020-04-11